Zgodnie z art. 32c ppk 2 ustawy o Prawie Atomowym, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt. 1, 9, 10, 11 i 16 wykonywana przez ośrodki Grupy Affidea NU-MED nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko oraz nie prowadzi do uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska. Pacjent po zabiegu może pozostawać w bliskim kontakcie z otoczeniem, dotyczy to również dzieci i kobiet w ciąży.
RADIOTERAPIA
Szacuje się, że ponad trzy czwarte wszystkich Pacjentów onkologicznych na pewnym etapie leczenia będzie wymagało radioterapii.
Radioterapia, obok chirurgii i chemioterapii, jest jedną z głównych metod leczenia onkologicznego. Do leczenia wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące, które może być aplikowane z zewnątrz i wewnątrz ciała pacjenta. Ze względu na źródło promieniowania radioterapię dzielimy na teleradioterapię i brachyterapię. W teleradioterapii źródło promieniowania znajduje się w pewnej odległości od pacjenta, natomiast w brachyterapii źródło promieniowania znajduje się w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.
W postępowaniu radykalnym radioterapia jest wykorzystywana jako samodzielna metoda leczenia lub jako część wieloetapowego procesu połączonego z leczeniem chirurgicznym i systemowym, czyli chemioterapią, hormonoterapią oraz immunoterapią. Ze względu na cel leczenia wyróżnia się radioterapię radykalną, której celem jest całkowite wyleczenie zmiany, oraz radioterapię paliatywną, której celem jest poprawa jakości życia i leczenie bólu nowotworowego przy zaawansowanym już stadium choroby.
W określonych sytuacjach klinicznych znajduje zastosowanie również tzw. radioterapia stereotaktyczna (SBRT) i radiochirurgia (SRS). Są to wysokospecjalistyczne techniki leczenia, które pozwalają na bardzo precyzyjne dostarczenie promieniowania dla obszaru docelowego.
Ponadto radioterapia występuje jako metoda samodzielnego leczenia onkologicznego, ale może być stosowana także w połączeniu z innymi metodami. Dlatego wyróżnia się:
Radioterapia jest często kojarzona z chemioterapią. Pacjent jednoczasowo przechodzi leczenie radioterapeutyczne i chemioterapeutyczne, czyli tzw. radiochemioterapie.
Obecnie obserwujemy szybki postęp technologiczny w dziedzinie radioterapii. Nowa aparatura i wprowadzane wysokospecjalistyczne techniki napromieniania wyraźnie wskazują na zwiększenie skuteczności leczenia przy jednoczesnym oszczędzaniu tkanek zdrowych. Postęp ten sprawia, że radioterapia ma coraz szersze zastosowanie jako metoda samodzielnego leczenia onkologicznego.
W naszych ośrodkach leczymy pacjentów z nowotworami różnych układów i narządów, a najczęstsze wskazania do radioterapii obejmują:
Choroby nowotworowe:
Oprócz nowotworów złośliwych napromieniamy również choroby nienowotworowe, tj.:
Szczegółowe informacje: Leczenie nieonkologiczne
Konsylium
Proces leczenia Pacjenta zaczyna się od konsylium lekarskiego, na którym zapadają decyzje o formie terapii, metodach i poszczególnych jej etapach. W skład konsylium wchodzą lekarze specjaliści chirurgii, patomorfologii, radiologii, onkologii klinicznej i radioterapii oraz koordynatorzy DILO. W przypadku skomplikowanej sytuacji klinicznej Pacjenta w konsylium uczestniczą lekarze innych specjalizacji.
Przebieg radioterapii
Proces radioterapeutyczny rozpoczyna się od planowania leczenia. Radioterapia przebiega we frakcjonowanych zabiegach, trwających zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Ilość frakcji zależy od rodzaju zaawansowania choroby oraz zastosowanego leczenia. Sama terapia może trwać kilka lub kilkanaście tygodni.
Sprzęt
Ośrodki wyposażone są w akceleratory liniowe, aparaty do brachyterapii oraz najnowocześniejsze systemy planowania, zarządzania i weryfikacji dozymetrycznej. Samo planowanie radioterapii odbywa się z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz aparatu PET/CT. Realizowane są świadczenia z zakresu radioterapii 3D (IGRT) (3D-IMRT) (3D-SIMRT) (3D-RotlMRT), radioterapii 4D (4D-IGRT) i IMRT, radioterapii stereotaktycznej oraz brachyterapii.
Akceleratory liniowe zostały wyposażone w systemy Image-Guided RadioTherapy oraz VisionRT, które umożliwiają napromienienie guza nowotworowego z wysoką precyzją. Dodatkowo w niektórych sytuacjach klinicznych, jak np. rak prostaty, rak trzustki, radioterapia jest prowadzona z wykorzystaniem znaczników zakładanych pod kontrolą USG, w obszar bezpośrednio sąsiadujący z guzem nowotworowym.
W przypadku konieczności uwzględnienia ruchomości oddechowej obszaru napromienianego, w trakcie leczenia wykorzystywane są techniki bramkowania oddechowego oraz radioterapii na wstrzymanym oddechu (Deep Inspiration Breath Hold Radiotherapy), które mają zastosowanie w radioterapii stereotaktycznej guzów płuca lub wątroby oraz w trakcie napromieniania pacjentek z lewostronną lokalizacją raka piersi, która redukuje dawkę w sercu.
Forma pobytu
Radioterapia może być wykonywana zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Decyzję o hospitalizacji podejmuje lekarz radioterapeuta. Pacjenci wymagający hospitalizacji kierowani są do oddziałów radioterapii ośrodków Grupy Affidea NU-MED.
Pacjentom zakwalifikowanym do leczenia ambulatoryjnego, których miejsce zamieszkania znajduje się w znacznej odległości od placówki, oferujemy możliwość skorzystania z zakwaterowania w pobliskich hotelach wraz z wyżywieniem oraz transportu między miejscem zamieszkania a placówką medyczną. Koszty zakwaterowania i transportu są refundowane. Takie rozwiązanie zapewnia komfort i eliminuje utrudnienia związane z codziennymi dojazdami z odległych miejscowości.
Techniki
Radioterapia stale się rozwija, zarówno pod względem wykorzystywanej aparatury, jak i technik napromieniania. Obecnie obserwujemy szybki postęp technologiczny. Nowa aparatura i wprowadzane wysokospecjalistyczne techniki napromieniania wyraźnie wskazują na zwiększenie skuteczności leczenia przy jednoczesnym oszczędzaniu tkanek zdrowych. Wśród najczęściej stosowanych technik teleradioterapii wymienić można:
Technika 3D-konformalna (Konformalna 3D)
Polega na ścisłym dostosowaniu obszaru napromienianego wysoką dawką do kształtu guza w trzech wymiarach, zapewniając minimum dawki w tkankach zdrowych. W technice wykorzystuje się obrazowanie za pomocą tomografii komputerowej lub innych metod obrazowych takich jak: MRI i PET/CT. Uzyskany obraz umożliwia radioterapeucie precyzyjnie zaplanować leczenie co do wielkości docelowej, oszczędzając przy tym sąsiednie narządy krytyczne.
IMRT (Teleradioterapia z modulacją intensywności dawki)
To zaawansowana technika dynamiczna, gdzie w czasie gdy promieniowanie jest włączone zmienia się kształt pola napromienianego – dawka dozowana jest punktowo. Zmiana ta uzyskiwana jest za pomocą kolimatora wielolistkowego (MLC), który podczas seansu napromieniania jest w ruchu. Technika pozwala na maksymalną ochronę narządów krytycznych przy jednoczesnym, przestrzennym rozkładzie dawki w obszarze zainteresowania.
IGRT (Teleradioterapia sterowana obrazem)
Technika IGRT wiąże wszystkie techniki, które umożliwiają sprawdzanie i korygowanie pozycji pacjenta przed i/lub w trakcie każdego seansu napromieniania. Do takiego obrazowania służą metody tzw. tomografii stożkowej 3D, nazywanej CBCT oraz zdjęcia weryfikacyjne 2D, nazywane zdjęciami portalowymi, w których stosuje się wiązkę kilowoltową.
Dzięki tym systemom obrazowania, dokonuje się codziennej korekty ułożenia pacjenta, poprzez nakładanie na siebie obrazów zaplanowanych do leczenia z obrazem uzyskanym w czasie rzeczywistym. Technika jest obecnie najdokładniejszym sposobem codziennego pozycjonowania pacjenta, zapewnia bezpieczeństwo realizacji i odtwarzalności zaplanowanego obszaru.
VMAT (RapidArc)
Jest to połączenie techniki obrotowo-łukowej z techniką modulacji intensywności wiązki (IMRT). Konformalność rozkładu dawki osiągana jest nie tylko dzięki ruchowi kolimatora wielolistkowego, ale również dzięki ciągłemu obrotowi głowicy aparatu terapeutycznego. Technika moduluje intensywność wiązki podczas obrotu gantry, przez co jeszcze bardziej zmniejsza dawkę w narządach krytycznych.
Radioterapia z opcją bramkowania oddechowego
W przypadku guzów zlokalizowanych w obszarze o znacznej ruchomości oddechowej (np. w klatce piersiowej) technika ta umożliwia realizację napromieniania tylko w zdefiniowanej wcześniej, podczas planowania radioterapii, pozycji (fazie) oddechowej. Umieszczone na ciele pacjenta znaczniki, „obserwowane" są podczas pobytu na aparacie terapeutycznym przez kamery na podczerwień, pozwalają one wykryć fazę oddechu („bramkę"), dla której zaplanowano napromienianie i tylko w tej fazie uruchomić emisję wiązek promieniowania.
Technika bramkowania eliminuje efekt „ucieczki" ruchomego oddechowo guza z pola napromienianego. Wcześniej minimalizowano go poprzez napromienianie niestabilnego lokalizacyjnie celu z dużym marginesem bezpieczeństwa – marginesem zdrowych tkanek, co oznaczało większe ryzyko powikłań po leczeniu.
DIBH (Teleradioterapia na głębokim wdechu)
Innowacyjna procedura DIBH (deep inspiration breath hold radiotherapy) dedykowana jest pacjentkom z rakiem piersi. W trakcie sesji terapeutycznej pacjentka robi głęboki wdech i wstrzymuje powietrze. W tym czasie jest napromieniana. Podczas wdechu tkanka płuca rozpręża się i odsuwa serce od ściany klatki piersiowej (w przypadku napromieniania piersi lewej), wątrobę (w przypadku napromieniania piersi prawej) i tym samym przesuwa je poza obszar wysokiej dawki promieniowania.
Ta technika pozwala wykorzystać fizjologię procesu oddychania, którą przekładamy na zysk terapeutyczny dla pacjentki. Dzięki zastosowaniu tej techniki leczenie jest bardziej bezpieczne. Dzięki DIBH udaje się znacznie ograniczyć dawkę promieniowania podaną na serce i naczynia wieńcowe, nawet o ponad połowę oraz zmniejszyć toksyczność o 50% dla wątroby.
Radioterapia stereotaktyczna (SBRT)
Technika różni się od konwencjonalnej radioterapii frakcjonowanej stosowaniem dużej liczby wąskich wiązek promieniowania z milimetrową precyzją, dzięki czemu duża dawka wędruje na obszar guza z minimalną objętością otaczających go zdrowych struktur. Ilość frakcji w tej technice napromieniania to od 3 do 5 frakcji.
Technika stereotaktyczna znajduje szerokie zastosowanie m.in. w zmianach zlokalizowanych wewnątrzczaszkowo, w płucach, kościach lub zmienionych nowotworowo pojedynczych węzłów chłonnych.
Teleradioterapia paliatywna
Stanowi istotną rolę w leczeniu paliatywnym, wtedy gdy choroba nowotworowa jest w wysokim stadium zaawansowania. Zasadniczym celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości i zmniejszenie dolegliwości spowodowanych zaawansowaniem choroby.
Napromienianie stosuje się po to, aby zmniejszyć objawy wywołane rozwojem choroby nowotworowej. Stosuje się wówczas niższe dawki całkowite niż w leczeniu radykalnym i wysokie dawki frakcyjne, uwzględniając oczywiście granice tolerancji tkanek zdrowych. Czas trwania terapii skrócony jest do kilku dni a nawet jednego dnia, ponieważ długotrwałe leczenie byłoby obciążające dla pacjenta w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
Napromienianie połowy ciała (HBI)
Stosowane jest jako jednorazowe napromienianie (single dose SD-HBI) przy licznych przerzutach do kości. Jest skuteczną i bezpieczną techniką paliatywnego leczenia, po której szybko uzyskuje się zmniejszenie lub ustąpienie bólu. W zależności od lokalizacji licznych przerzutów napromienia się obszar górnej lub dolnej połowy ciała.
Złożone leczenie radioterapeutyczne podzielone jest na kilka etapów. Na każdym z nich Pacjent i jego bliscy otrzymują pełną informację na temat zastosowanej terapii. Staramy się zminimalizować stres Pacjenta, zapewniając mu najbardziej komfortowe warunki leczenia, oferując nie tylko opiekę, ale i terapie wspomagające. Holistyczne podejście do chorego daje najskuteczniejsze efekty.
Obecnie obserwujemy szybki postęp technologiczny w dziedzinie radioterapii. Nowa aparatura i wprowadzane wysokospecjalistyczne techniki napromieniania wyraźnie wskazują na zwiększenie skuteczności leczenia przy jednoczesnym oszczędzaniu tkanek zdrowych, co znacząco wpływa na jakość życia pacjentów po zakończonym leczeniu.
Radioterapia stosowana jest we wszystkich ośrodkach Grupy Affidea NU-MED tj.:
Szczegółowe informacje: Informacje dla pacjentów
Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy zapewnić Ci bezpieczne i komfortowe warunki podczas wizyt na naszej stronie. Pomagają nam one również zrozumieć Twoje potrzeby, w tym dopasować treśći do Twoich zainteresowań. Szczegółowe informacje ma temat plików cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności