Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej - Katowice

Działamy od

2013 roku

00 +

Leczonych rocznie pacjentów

Social Media

Facebook

ul. Ceglana 35, 40-514 Katowice

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej - Katowice

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Katowicach jest ośrodkiem realizującym procedury z zakresu teleradioterapii 3D (IGRT) (3D-IMRT) (3D-SIMRT) (3D-RotlMRT), teleradioterapii 4D (4D-IGRT) oraz brachyterapii.

Zakład Radioterapii wyposażony jest w dwa akceleratory liniowe Elekta Synergy oraz akcelerator Elekta Versa HD, wyposażony w system śledzenia pozycji pacjenta AlignRT aparat do brachyterapii microSelectron HDR oraz nowoczesne systemy planowania, zarządzania i weryfikacji dozymetrycznej.

Planowanie radioterapii odbywa się z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz PET/TK. Akceleratory liniowe zostały wyposażone w system Image-Guided RadioTherapy umożliwiający napromienienie guza nowotworowego z wysoką precyzją. Dodatkowo w niektórych sytuacjach klinicznych (rak prostaty, przerzuty do wątroby, rak trzustki) radioterapia jest prowadzona z wykorzystanie znaczników (Fiducial Markers) zakładanych pod kontrolą USG i/lub TK w obszar bezpośrednio sąsiadujący z guzem nowotworowym.

Oddział realizuje procedury wysokospecjalistyczne zgodne z obowiązującymi protokołami radioterapii i wytycznymi międzynarodowymi.

Zakład Radioterapii jako pierwszy w Polsce uzyskał akredytacje Centrum Radioterapii M.D. Anderson Houston, USA. W ramach Oddziału i Zakładu Radioterapii świadczenia medyczne są udzielane w oparciu o kontrakt z NFZ „Szybka Terapia Onkologiczna”.

Kadra angażuje się w szereg działań o charakterze charytatywnym oraz akcje z zakresu profilaktyki nowotworowej i promocji zdrowia. Współpracujemy z fundacjami i stowarzyszeniami (np. Amazonki) wspierając chorych i ich bliskich w walce z chorobą nowotworową. Co roku wspólnie z Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Fundacją NU-MED organizowany jest bieg „UBiegamy się o Zdrowie” #OnkologiaNaCeglanej, który skupią coraz większą liczbę miłośników zdrowego stylu życia.

Partner strategiczny kompleksowej opieki onkologicznej:

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej - Katowice

Świadczone usługi:

Radioterapia

Zabiegi radioterapii przeprowadzane są w trzech akceleratorach liniowych Elekta Synergy wyposażonych w opcję FFF(Flattening Filter Free) oraz w system Image-Guided RadioTherapy, VisionRT umożliwiające napromienienie guza nowotworowego z wysoką precyzją.

Dowiedz się więcej

Brachyterapia

Zabiegi brachyterapii realizowane są na urządzeniu microSelectron HDR.

Ważne - ośrodek posiada nowoczesne systemy planowania, zarządzania i weryfikacji dozymetrycznej.

Dowiedz się więcej

Główni partnerzy medyczni

Współpraca

Współpraca z partnerami medycznym Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach oraz oraz Voxel Gamma Knife pozwala na realizację procedur chemioterapii, radioterapii stereotaktycznej SBRT (Stereotactic Body Radiotherapy), radiochirurgii, radiochemioterapii oraz pełnego pakietu diagnostyki obrazowej w tym PET/CT, MR, TK, RTG, mammografii (w tym mammografii spektralnej) oraz PET/CT.

Ośrodek dzięki dogodnemu położeniu oraz kooperacji z partnerami zapewnia pacjentom kompleksową terapię onkologiczną.

Gamma Knife pozwala na leczenie:

  • Guzów przerzutowych do mózgu
  • Oponiaków
  • Nerwiaków
  • Neuralgii nerwu trójdzielnego
  • Gruczolaków przysadki mózgowej
image

Dowiedz się więcej

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNO-NAUKOWA

Kadra medyczna Oddziału i Zakładu Radioterapii prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w ramach Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Śląski Uniwersytet Medyczny jest współrealizatorem projektu GLIOMED „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest opracowanie testu diagnostycznego umożliwiającego kompleksową diagnostykę molekularną glejaków.

PORADNIE

  • Poradnia Chorób Piersi
  • Poradnia Onkologiczna
  • Poradnia Chirurgii Onkologicznej
image

Dowiedz się więcej

Więcej o placówce

Pozostałe placówki

image
image

Potrzebujesz dodatkowych informacji?