Szanowny Pacjencie,
szanując Twoje prawo do życia prywatnego, rodzinnego i zawodowego podczas pobytu w naszym Szpitalu, zapewniamy możliwość odwiedzin przez osoby bliskie.
Mając na względzie poszanowanie Twojej godności i intymności oraz innych Pacjentów określamy następujące zasady:
- Odwiedziny odbywają się codziennie w godzinach 10:00 – 22:00. (ZAMOŚĆ 10:00 – 22:00, TM 14:00 – 20:00, EL – 12:00 – 20:00).
- Kontakt z osobami z zewnątrz poza ustalonymi godzinami może odbywać się za zgodą Ordynatora Oddziału lub lekarza przez niego upoważnionego.
- Cisza nocna obowiązuje w godzinach 22:00 – 6:00. Na życzenie Pacjenta prawo do jego odwiedzin może być ograniczone lub zniesione w stosunku do osób przez niego wskazanych.
- Osoby niepełnoletnie mogą odwiedzać Pacjentów, jeżeli są w towarzystwie osoby dorosłej, która będzie kontrolować ich zachowanie. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od warunku obecności osoby dorosłej.
- Odwiedziny Pacjentów odbywają się na salach chorych lub w przypadku Pacjentów poruszających się samodzielnie w pokoju gościnno-wypoczynkowym znajdującym się na terenie Oddziału.
- Szanując intymność i spokój innych Pacjentów, u jednego Pacjenta jednocześnie mogą przebywać dwie osoby odwiedzające, a odwiedzający nie mogą naruszać prawa do poszanowania intymności innych pacjentów.
- Na salach intensywnego nadzoru, odwiedziny odbywają się zgodnie z ustaleniami z Ordynatorem lub Lekarzem prowadzącym. Odwiedziny na tych salach odbywają się pojedynczo.
- Nie mogą odwiedzać chorych osoby dotknięte chorobą zakaźną, wykazujące objawy infekcji wirusowej (np. katar) z widocznymi zmianami skórnymi, będące w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków psychoaktywnych.
- Wizyty odwiedzających mogą być ograniczone lub wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną, izolację Pacjenta lub w przypadku Pacjenta z obniżoną odpornością.
Osoby odwiedzające zobowiązane są do:
- Zapoznania się z Regulaminem Odwiedzin i przestrzeganiem jego zapisów – regulamin dostępny jest na tablicy ogłoszeń Oddziału.
- Pozostawienia okrycia wierzchniego w szatni szpitalnej i dokładnego oczyszczenia obuwia przed wejściem na teren Oddziału.
- Zachowywania się w sposób kulturalny, taktowny oraz nieuciążliwy dla Pacjentów i personelu.
- Stosowania się do wymogów sanitarno-higienicznych obowiązujących w Szpitalu.
- Zachowania ciszy i spokoju.
- Stosowania się do przepisów bezpieczeństwa i p/pożarowych obowiązujących w Szpitalu.
- Szanowania mienia szpitalnego.
- Zachowania czystości i porządku w pomieszczeniach Szpitala, m.in. w salach chorych, WC, łazienkach.
Odwiedzającym zabrania się:
- Przynoszenia i przekazywania chorym leków bez zgody i wiedzy lekarza.
- Spożywania alkoholu, palenia tytoniu i papierosów elektronicznych, używania środków odurzających oraz przynoszenia powyższych środków Pacjentom.
- Uprawiania gier hazardowych.
- Przywłaszczania sobie cudzego mienia.
- Manipulowania przy aparaturze medycznej, urządzeniach i instalacji.
- Siadania na łóżkach Pacjentów.
- Zachowań naruszających dobre obyczaje i normy moralne.
- Posługiwania się telefonami komórkowymi przy aparaturze medycznej, jak również w sposób naruszający prawa innych pacjentów i personelu Szpitala (nagrywanie dźwięku i/lub obrazu).
- Przynoszenia jakichkolwiek zwierząt.
- Przebywania w pomieszczeniach gospodarczych, zabiegowych.
- Telefonu bezprzewodowego znajdującego się na oddziale.Własnego telefonu komórkowego, sprzętu elektronicznego (laptop, tablet), poza godzinami, w których odbywają się wizyty lekarskie, badania diagnostyczne, zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne.
- Bezpłatnego dostępu do Internetu.Pacjenci przebywający w szpitalu mają możliwość wysyłania i otrzymywania korespondencji.
Szanowny Pacjencie,
szanując Twoje prawa, informujemy, że podczas pobytu w naszym Szpitalu możesz korzystać z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej według następujących zasad:
- Dodatkowa opieka pielęgnacyjna może być sprawowana przez rodzinę, osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.
- Pielęgniarka zgodnie z obowiązującą ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej może wykonywać w oddziale dodatkową opiekę pielęgnacyjną na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, osobą bliską lub opiekunem prawnym.
- Pielęgniarka mająca sprawować dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązana jest do poinformowania Ordynatora lub lekarza przez niego upoważnionego oraz Pielęgniarkę Oddziałową o tym fakcie najpóźniej w dniu podjęcia opieki. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna na rzecz pacjenta jest świadczona dobrowolnie, tylko na prośbę pacjenta i za jego zgodą.
- Osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną nad pacjentem może ją realizować po uzyskaniu zgody na jej zakres, miejsce i czas od Ordynatora Oddziału lub lekarza przez niego upoważnionego, na którym pacjent przebywa. W każdym przypadku zakres sprawowanej opieki pielęgnacyjnej musi zostać uzgodniony z Pielęgniarką Oddziałową.
- Sprawowanie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem nie może zakłócać pracy personelu medycznego i organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych. Sprawowanie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem może być ograniczone ze względów sanitarno – epidemiologicznych, porządkowych lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych pacjentów.
- Osoba sprawująca opiekę musi bezpośrednio być w kontakcie z personelem oddziału, w tym między innymi konsultować wszystkie problemy, uzgadniać, informować o ważnych i niepokojących wydarzeniach, przebiegu wykonania danych czynności.
- Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, rozumie się następujące czynności: zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i duchowych (obecność, wsparcie, przytulenie, głaskanie, czytanie, rozmowa), wsparcie psychologiczne (towarzyszenie, uspokajanie, wyjaśnianie, troska),pomoc w zaspakajaniu potrzeb fizjologicznych, toaletę ciała (obcinanie paznokci, golenie, zmiana pampersa, czesanie), pojenie, karmienie lub pomoc przy karmieniu - z wyjątkiem pacjentów nieprzytomnych i mających problemy z połykaniem,zmianę pozycji ułożenia ciała (odwracanie na boki), pomoc podczas wstawania z łóżka, siadania, toaletę przeciwodleżynową (zmianę pozycji, obciążenie części ciała narażonych na ucisk, natłuszczenie skóry), zmianę bielizny pościelowej i osobistej pacjenta,pomoc podczas wstawania z łóżka,pomoc przy chodzeniu, transport wózkiem inwalidzkim,uczestniczenie w procesie rehabilitacji (spacery, sadzanie na łóżku),czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta (szczególnie ważne w przypadku osób pobudzonych psychoruchowo),organizowanie czasu wolnego.
- Osoby sprawujące dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązane są do przestrzegania zakazu: przynoszenia artykułów spożywczych zabronionych przez personel medyczny; spożywania i dostarczania pacjentowi napojów alkoholowych, środków psychoaktywnych i innych podobnie działających; palenia wyrobów tytoniowych na terenie Szpitala; przynoszenia materiałów i substancji niebezpiecznych, łatwopalnych, trujących, wybuchowych, żrących itp.; wprowadzania zwierząt do budynku Szpitala; siadania na łóżkach pacjentów; filmowania i fotografowania osób przebywających w Szpitalu bez ich zgody.