Zgodnie z art. 32c ppk 2 ustawy o Prawie Atomowym, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt. 1, 9, 10, 11 i 16 wykonywana przez ośrodki Grupy Affidea NU-MED nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko oraz nie prowadzi do uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska. Pacjent po zabiegu może pozostawać w bliskim kontakcie z otoczeniem, dotyczy to również dzieci i kobiet w ciąży.
Brachyterapia jest techniką leczenia w radioterapii, polegająca na bezpośrednim napromienianiu komórek nowotworowych poprzez umieszczenie źródła promieniowania (pierwiastka promieniotwórczego) bezpośrednio w zmianie chorobowej (w guzie) lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Brachyterapia jest uważana za technikę zabiegową, gdyż wymaga implantacji aplikatorów, które w niektórych przypadkach mogą być zakładane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ze względu na czas pozostawienia źródeł promieniotwórczych stosuje się aplikację implantów stałych lub aplikację implantów czasowych. W naszych pracowniach brachyterapii Affidea NU-MED stosuje się implanty czasowe, czyli puste prowadnice, gdzie wprowadzanie izotopu promieniotwórczego odbywa się poprzez zdalne sterowanie dopiero po opuszczeniu sali terapeutycznej przez personel i jednocześnie usuwane jest zaraz po napromienieniu.
Wśród placówek Grupy Affidea NU-MED, tę metodę stosują ośrodki w Zamościu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Elblągu.
We wszystkich naszych Placówkach Affidea NU-MED stosuje się technikę wysokiej dawki HDR, gdzie moc dawki sięga powyżej 12Gy/h. Jako źródło promieniowania korzysta się z izotopu irydu (Ir-192). Technika wykorzystuje źródła o wysokiej aktywności, które emitują w krótkim czasie dużą dawkę promieniowania, dzięki czemu zabieg może trwać zaledwie 10 minut.
Ze względu na moc dawki promieniowania wyróżnia się następujące techniki:
Formy brachyterapii
W zależności od sposobu umieszczenia źródła promieniotwórczego wyróżnia się następujące formy brachyterapii:
Planowanie leczenia
Aby rozpocząć leczenie należy je wcześniej zaplanować, ale w wielu przypadkach planowanie odbywa się tego samego dnia co leczenie. Planowanie odbywa się dzięki nowoczesnym technikom obrazowania – USG, CT, MR. Metody te pozwalają precyzyjnie określić obszar, który ma zostać poddany napromienianiu jak również dokonać rekonstrukcji przestrzennej aplikatora.
Aplikatory są potrzebne do wprowadzenia źródła promieniotwórczego (Ir-192), ich rodzaj jest dobierany w zależności od rozpoznania klinicznego, miejsca oraz stopnia zaawansowania. Decyzję o wyborze aplikatorów dokonuje dwóch lekarzy radioterapeutów (prowadzący i konsultujący). Po założeniu aplikatorów pacjent ma wykonywaną diagnostykę obrazową (USG, TK lub MR), celem określenia obszaru napromieniania, narządów krytycznych i rozmieszczenia aplikatorów. Następnie Zespół Terapeutyczny - fizyk medyczny i lekarz radioterapeuta przygotowują plan leczenia.
Po zaakceptowaniu planu leczenia brachyterapeutycznego Pacjent rozpoczyna terapię. Podczas seansu napromieniania nad pacjentem czuwa Zespół Terapeutyczny, składający się z:
Po zakończeniu brachyterapii Pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarza radioterapeuty.
Jak wygląda przygotowanie i zabieg?
W leczeniu brachyterapeutycznym wyróżniamy dwa rodzaje aplikacji:
Duży układ aplikatorów:
Mały układ aplikatorów:
Po założeniu układu aplikatorów, fizyk medyczny w porozumieniu z lekarzem, przygotowują plan leczenia, czyli czas leczenia oraz dawkę. Następnie Pacjent leczony jest promieniowaniem jonizującym powstającym z rozpadu źródła promieniowania umieszczonego w aparacie terapeutycznym typu microSelectron HDR. Podczas leczenia Pacjent obserwowany jest za pośrednictwem systemu kamer video oraz systemu interfonii. Nad bezpieczeństwem Pacjenta w trakcie leczenia czuwają: pielęgniarka, technik elektroradiologii, fizyk medyczny oraz lekarz radioterapeuta.
Jak przygotować się do leczenia?
Z czym wiąże się leczenie? Mogą wystąpić tzw. objawy wypadowe, do których można zaliczyć:
Chory po zabiegu brachyterapii, po wypisie ze szpitala, powinien skontaktować się z lekarzem w każdym przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Opieka ambulatoryjna i szpitalna
Brachyterapia może być wykonywana zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Decyzję o hospitalizacji podejmuje lekarz radioterapeuta. Pacjenci wymagający hospitalizacji kierowani są do oddziałów radioterapii ośrodków Grupy Affidea NU-MED.
Pacjentom zakwalifikowanym do leczenia ambulatoryjnego, których miejsce zamieszkania znajduje się w znacznej odległości od placówki, oferujemy możliwość skorzystania z zakwaterowania w pobliskich hotelach wraz z wyżywieniem oraz transportu między miejscem zamieszkania a placówką medyczną. Koszty zakwaterowania i transportu są refundowane. Takie rozwiązanie zapewnia komfort i eliminuje utrudnienia związane z codziennymi dojazdami z odległych miejscowości.
Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy zapewnić Ci bezpieczne i komfortowe warunki podczas wizyt na naszej stronie. Pomagają nam one również zrozumieć Twoje potrzeby, w tym dopasować treśći do Twoich zainteresowań. Szczegółowe informacje ma temat plików cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności