Dzień Świadomości Raka Jajnika

image

Nieoczywisty, cichy, zamaskowany – tak często określany jest rak jajnika. Kobiety zgłaszają się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – nudnościami, zaparciami, wzdęciami, bólami brzucha i po kilku- czasem kilkunastu tygodniach trafiają do gastrologa, podczas gdy za te objawy może odpowiadać rak jajnika. To nie znaczy, że ktoś popełnił błąd. To znaczy, że niewystarczająca jest czujność onkologiczna, która powinna towarzyszyć na co dzień zarówno lekarzom jak i pacjentom.

Ogólnoświatowe statystyki wskazują, że około 70% przypadków raka jajnika diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium (III lub IV), co znacząco obniża szanse na wyleczenie. Jednym z głównych powodów późnego rozpoznania są właśnie niecharakterystyczne objawy, które pacjentki i lekarze przypisują innym, mniej groźnym schorzeniom. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to te, które pojawiają się i narastają, bez wcześniejszej historii problemów gastrologicznych. Bóle brzucha, nudności, zmiany rytmu wypróżniania, utrata apetytu, utrata masy ciała, wraz ze zwiększeniem obwodu brzucha to sygnały alarmowe, których nie należy bagatelizować.

Proces diagnostyczny rozpoczyna się od badania ginekologicznego, w tym badania przez pochwę, które może ujawnić zmiany w przydatkach. Ważną rolę odgrywa również USG transwaginalne, uznawane za podstawowe badanie obrazowe w diagnostyce chorób narządu rodnego. Istotne znaczenie mają także badania markerów nowotworowych, szczególnie poziomu CA-125 i HE4, które mogą wskazywać na obecność procesu nowotworowego wywodzącego się z narządów rodnych.

Celem dokładniejszej oceny choroby lekarze wykorzystują tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, które mogą być stosowane zarówno w działaniach profilaktycznych, jak i w trakcie leczenia. Dodatkowo PET-CT jest szczególnie cenne po zastosowanym leczeniu, pozwalając ocenić jego skuteczność oraz wykryć ewentualną wznowę czy przerzuty.

Zwiększoną czujność należy zachować w przypadku kobiet po 50. roku życia, z obciążonym wywiadem rodzinnym (rak jajnika, piersi, endometrium lub jelita grubego), z potwierdzonymi mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 oraz z historią endometriozy lub zespołu policystycznych jajników.

"Współczesne leczenie raka jajnika przypomina skomplikowaną układankę, którą dostosowujemy do każdej pacjentki indywidualnie" – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Sobocińska, specjalistka onkologii klinicznej. "Podstawą pozostaje leczenie operacyjne, które zależnie od stopnia zaawansowania choroby bywa połączone z terapią systemową czyli ogólnoustrojową. W ostatnich latach obserwujemy przełom dzięki terapiom ukierunkowanym na określone cele molekularne. Te nowoczesne cząsteczki stosowane są obok klasycznej chemioterapii lub samodzielnie. Szczególnie obiecujące wyniki dają inhibitory PARP u pacjentek z mutacjami BRCA. Leczenie zawsze jest dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, wyników badań genetycznych oraz wydolności organizmu pacjentki"

Regularnie wykonywane badania ginekologiczne mogą uratować życie. Rak jajnika, przez swoje podstępne, maskujące się objawy, wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Wzmożona czujność onkologiczna oraz współpraca lekarzy pierwszego kontaktu, gastrologów, ginekologów i onkologów w postępowaniu z pacjentkami z przewlekłymi, nietypowymi dolegliwościami brzusznymi, to klucz do wcześniejszej diagnozy i warunek konieczny w walce z "podstępnym zabójcą".

Szpitale Grupy NU-MED, będące częścią międzynarodowej grupy Affidea, oferują kompleksowe usługi w zakresie leczenia i diagnostyki onkologicznej w Polsce(TK,RM, PET/CT). Filozofia Grupy NU-MED - Affidea koncentruje się na kompleksowej opiece nad pacjentem, który w jednym miejscu otrzymuje pełne wsparcie. Ciągły rozwój, inwestycje w nowoczesny sprzęt oraz szkolenia personelu przekładają się na wysoką jakość świadczonych usług medycznych.