Za nami tydzień profilaktyki nowotworów szyi i głowy w szpitalu onkologicznym w Tomaszowie!

image

Za nami tydzień profilaktyki nowotworów szyi i głowy w szpitalu onkologicznym w Tomaszowie!

Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Tomaszowie Mazowieckim przeprowadził badania w ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z badań skorzystało ponad 20 osób, a wyniki tych badań zaskakują.

Za nami tydzień profilaktyki nowotworów szyi i głowy w szpitalu onkologicznym w Tomaszowie

Rak głowy i szyi jest szóstym pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym oraz ósmą pod względem liczby przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. I choć uważany jest za chorobę, której można zapobiec, nadal diagnozowany jest w późnym stadium zaawansowania klinicznego.

- Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie wczesnego zgłaszania się i diagnozowania choroby. Pomagają w tym różne kampanie. Podczas tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi promowano hasło "Make It Make Sense: Poznaj ratującą życie regułę 1 przez 3" - informuje tomaszowski Numed.

Na czym polega ta reguła? Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi, i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

A te niepokojące objawy to: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.

Dzięki kampanii Make Sense i powstaniu reguły ratującej życie od 2013 r. świadomość na temat nowotworów głowy i szyi wzrosła. Uległa również poprawie wiedza na temat HPV jako czynnika ryzyka zachorowania.

- To wszystko jednak za mało, dlatego wzmocnienie wspólnych działań, w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów, pozostaje niezwykle istotne. A doskonałą okazją stał się obchodzony niedawno Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2022 - podkreśla Izabela Grenda, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim.

W ramach programu profilaktycznego w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym w Tomaszowie udało się przebadać nasofiberoskopem 23 osoby - z badań skorzystało w sumie 13 kobiet i 10 mężczyzn. Dodatkowo u każdej osoby dr Paweł Krystkiewicz, specjalista otorynolaryngolog, wykonał badanie uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego oraz szyi.

- Aż 13 osób zostało skierowanych na diagnostykę pogłębioną. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka - dodaje Izabela Grenda.

http://www.nasztomaszow.pl/.../39560,poznaj-regule-1...

https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/.../ar/c14-9027225

https://opoczno.naszemiasto.pl/za-nami.../ar/c14-9027225