25- lecie Iławskiego Klubu „Amazonki”

image

W Kinoteatrze „Pasja” odbyła się uroczystość 25-lecia Iławskich Amazonek. Uroczystość zaszczycili: Anna Tybińkowska, dyrektor NU-MED Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu, Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy, Jacek Zachariasz, dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie oraz stowarzyszenia Amazonek z Elbląga, Działdowa i Ostródy.

Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za wieloletnią współpracę.

Wykład poświęcony profilaktyce wygłosiła dr n. med. Justyna Zygoń, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, onkologicznej oraz chirurgii piersi.

Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki” jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Amazonki z siedzibą w Poznaniu oraz Warmińsko-Mazurskiej Unii Amazonek. Obecnie zrzesza 40 osób.

Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętą rehabilitacją psychofizyczną. Rehabilitacja w naszym Klubie to ważna forma terapii, podnosząca sprawność ruchową, wywołująca radość i zadowolenie. Wiemy, że ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania. Przekazanie go choremu wraz z osobowością i sercem czyni ten lek niezastąpionym - mówi Adela Kowalska.

Anna Tybińkowska podkreśla, że Rola Amazonek jest nie do przecenienia:

– Historia każdej Amazonki to historia z której wszyscy możemy czerpać – kobiety, które doświadczyły w swoim życiu choroby nowotworowej uczą nas nie tylko wiedzy o człowieku, ale i empatii. Nasz ośrodek może poszczycić się najlepszymi metodami leczenia i bardzo dbamy by każdy z naszych pacjentów czuł się, głęboko zaopiekowany. Taka nauka płynie właśnie od Amazonek. Drogie Panie, uczycie nas i wskazujecie kierunek, w którym chcemy podążać. Dziękujemy za Was i Waszą mądrość.

Nowotwór nadal budzi strach, lęk i rozpacz. Silny stres jaki odczuwamy – to duży uraz psychiczny. Wtedy bardzo ważna jest nasza psychika, jej wsparcie w procesie zdrowienia.

- W obliczu choroby nie można być samotnym, trzeba otworzyć się na rodzinę, przyjaciół. Pozwolić, aby pomagał nam psycholog. W rzazie potrzeby Stowarzyszenie zapewnia kobietom profesjonalną pomoc psychologiczną – zatrudniając psychologów, którzy pracując różnymi metodami potrafią dać wiarę w siebie, wykorzenić złe emocje, pokonać strach, być szczęśliwym i dawać szczęście innym mimo choroby – mówi Barbara Podwojewska, wiceprezes Stowarzyszenia.

25 lat działalności Iławskiego Klubu Amazonek to niezliczone spotkania integracyjne, wyjazdy, turnusy, pikniki, wydarzenia sportowe, pielgrzymki, a także konferencje i wykłady. Nie ma szczepionki na raka, za to jest profilaktyka – zgodnie podkreślają Panie.

Stowarzyszenie od 2002 roku realizuje programy edukacyjne kształtujące zachowania prozdrowotne dotyczące wczesnego wykrywania raka piersi. Członkinie Klubu docierają do szerokiego kręgu kobiet w różnym wieku, różnych środowisk, ucząc dbałości o własne zdrowie. Współpracują ze specjalistami z dziedziny onkologii, psychologii i rehabilitacji, a także dbają o pozyskiwanie najnowszej wiedzy z dziedziny diagnostyki i metod leczenia.

- Łączy nas trudna walka z chorobą i chęć pomocy innym. Paradoksalnie dzięki chorobie można wiele zyskać – daje nam siłę, dobroć innych i przyjaźń – podkreślają Iławskie Amazonki.